Description
- Helps to remove adhesive tape, adhesive residue and pouches from skin
- Cleanses skin and removes adhesives and debris from peristomal skin
- Gentle, alcohol-based formula
- Packaged in convenient, individually wrapped packets
| Weight | 9.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.75 × 8.75 × 11.56 in |
| E1 SKU | 1088821_CS |
| Retail Description | McKesson Adhesive Remover, 2-2/5 x 2-2/5 Inch Wipe |
| Invoice description | WIPE, ADH REMOVER 2.4"X2.4" (50PK/BX 50BX/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 176-5729 |
| Application | Adhesive Remover |
| Brand or Series | McKesson |
| Container Type | Individual Packet |
| Dimensions | 2.4 X 2.4 Inch |
| Form | Wipe |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| QTY Per Sell | 2500 |
| Volume | 50 per Box |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Extremely Fast Selling |
| UPC | 612479227958 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.