Additional information
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.3 × 1.6 × 5.7 in |
| E1 SKU | 1222517_BX |
| Invoice description | CLOSURE, SKIN 1/4"X4" (10/PK 50PK/BX) |
| Manufacturer Name | Gentell |
| Manufacturer Number | TS3102 |
| Application | Skin Closure Strip |
| Brand or Series | Suture Strip® |
| Color | White |
| Dimensions | 1/4 X 4 Inch |
| Material | Nonwoven Polyamide |
| QTY Per Sell | 50 |
| Sterility | NonSterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 10753567331021 |
| Country of Origin | Canada |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |













Reviews
There are no reviews yet.