Description
- This small, sterile surgical drape (18 x 26 inches) does not have a pouch, instrument holder, cord holder, tube holder, reinforcement or adhesive but it isfenestrated
- Fenestration has a 2-3/4 inch diameter
- 18 inches wide x 26 inches long
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 20 × 9.75 in |
| E1 SKU | 339916_CS |
| Retail Description | Viscot Sterile Minor Procedure Surgical Drape, 18 x 26 Inch |
| Invoice description | DRAPE, SURG FENESTRATED 18"X26" (50/BX) |
| Manufacturer Name | Viscot Industries |
| Manufacturer Number | 1501 |
| Application | General Purpose Drape |
| Brand or Series | VisDrape® |
| Color | White |
| Dimensions | 18 W X 26 L Inch |
| Material | Tissue / Poly / Tissue |
| QTY Per Sell | 300 |
| Securing Method | Without Adhesive |
| Sterility | Sterile |
| Extremity Cover | Without Covers |
| Fluid Collection Type | Without Pouch |
| Instrument Holders | Without Instrument Holder |
| Reinforcement Type | Without Reinforcement |
| Surgical Area | Fenestrated |
| Surgical Area Specifications | Circular 2-3/4 Inch Fenestration |
| Tube and Cord Holders | Without Cord and Tube Holders |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.