Description
- Like all medical gloves, Encore Latex Micro surgical gloves are powder free
- Smooth with micro-textured finish
- Size is 6: Will fit palm circumference between 5-1/2 and 6 inches
- Hand specific gloves are packed sterilely in pairs
| Weight | 12.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.2 × 10.9 × 11.4 in |
| E1 SKU | 362175_CS |
| Retail Description | Encore® Latex Micro Surgical Glove, Size 6, Brown |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 6.0 STR2 SMTH (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Ansell |
| Manufacturer Number | 5787001 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | ENCORE® Latex Micro |
| Chemo Rated | Not Chemo Approved |
| Color | Brown |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.18 mm (7.1 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 200 |
| Size | Size 6 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.7 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.