Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 4.6 × 2.75 in |
| E1 SKU | 421655_EA |
| Retail Description | Diagnostix™ 760 Series Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | SPHYGS, PROSPHYG LATEXFREE ADLT BLK |
| Manufacturer Name | American Diagnostic Corp |
| Manufacturer Number | 760-11ABK |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | Prosphyg™760 Series |
| Bladder Material | Not made with natural rubber latex |
| Circumference | 23 – 40 cm |
| Color | Orange |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Cuff Tube Material | PVC Tube |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Pocket Aneroid |
| Target Area | Arm |
| Tubing Length | 21-3/5 Inch Tube |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 634782039882 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.