Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 8.6 × 3.4 in |
| E1 SKU | 546422_EA |
| Retail Description | Ossur® FormFit® Air Back Support, Large |
| Invoice description | BACK BRACE, AIRFORM INFLATABLE34"-38" LG |
| Manufacturer Name | Ossur |
| Manufacturer Number | 209137 |
| Application | Air Back Support |
| Brand or Series | Ossur® FormFit® |
| Color | Black |
| Dimensions | 34 to 38 Inch Waist Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Large |
| User | Adult |
| Style | Pneumatic |
| Target Area | Lumbar / Sacral |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| EAN | 5690977154803 |
| GTIN | 5690977154803 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |




Reviews
There are no reviews yet.