Additional information
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 5 × 1 in |
| E1 SKU | 581063_BX |
| Retail Description | Nu-Hope Laboratories Hernia Belt, 3 Inch |
| Invoice description | BELT, FLAT PANEL ELAS 3" ADLT MED 32"-35" (1/BX) |
| Manufacturer Name | Nu-Hope Laboratories |
| Manufacturer Number | 6695 |
| Application | Hernia Belt |
| Material | Elastic / Breathable Cool Comfort |
| Opening Size | 2-3/8 Inch, Centered |
| Panel | Flat |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Medium, Adult |
| Hip Size | 32 to 35 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.