Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 9.8 × 37 in |
| E1 SKU | 706032_EA |
| Retail Description | drive™ Clever-Lite Four-Wheel Rollator, Blue |
| Invoice description | WALKER, ROLLATOR CLEVER-LITE W/8" WHEELS DRVMED D/S |
| Manufacturer Name | Drive Medical |
| Manufacturer Number | 10243 |
| Application | 4 Wheel Rollator |
| Brand or Series | drive™ Clever-Lite |
| Base Depth | 26-1/2 Inch Base Depth |
| Base Width | 27 Inch Base Width |
| Color | Blue |
| Frame Diameter | 1 Inch Frame Diameter |
| Frame Material | Aluminum Frame |
| Handle Height | 35 to 39 Inch Handle Height |
| Inside Grip Width | 19 Inch Inside Grip Width |
| Product Weight | 18 lbs. Product Weight |
| QTY Per Sell | 1 |
| Seat Height | 23 to 27-1/2 Inch Seat Height |
| Seat Width | 19 Inch Seat Width |
| Type | Adjustable Height / Folding |
| User | Adult |
| Weight Capacity | 300 lbs. Weight Capacity |
| Wheel Type | 8 Inch Casters |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 822383138107 |
| Country of Origin | China |
| Equipment Charge | 9.95 |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.