Additional information
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 10.6 × 2.4 in |
| E1 SKU | 887053_EA |
| Invoice description | ABD BINDER 10" |
| Manufacturer Name | Bird & Cronin |
| Manufacturer Number | 8140145 |
| Application | Abdominal Binder |
| Brand or Series | Bird & Cronin® |
| Color | White |
| Dimensions | 26 to 50 Inch Hip Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Elastic / Flannel / Plastic |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | One Size Fits Most |
| Type | Single-Panel |
| User | Adult |
| Style | Stays |
| Target Area | Abdomen |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 610570001408 |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.