Additional information
| Weight | 0.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 4.6 × 2 in |
| E1 SKU | 1192085_BX |
| Invoice description | BINDER, ABDOMINAL 4PANEL 12" WD 60"-75" (1/BX) |
| Manufacturer Name | Dale Medical Products |
| Manufacturer Number | 818 |
| Application | Abdominal Binder |
| Brand or Series | Dale® |
| Color | White |
| Dimensions | 60 to 75 Inch Waist Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Elastic / EasyGrip™ Strip |
| QTY Per Sell | 1 |
| Type | 4-Panel |
| User | Adult |
| Style | Drain Fasteners |
| Target Area | Abdomen |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 817612020421 |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |




Reviews
There are no reviews yet.