Additional information
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.7 × 6.6 × 2.2 in |
| E1 SKU | 292644_EA |
| Retail Description | Flex-Support® Contoured Abdominal Binder, One Size Fits Most Adults |
| Invoice description | ABDOMINAL BINDER, CONTOURED 12" WHT 28-44" CAT#2005 |
| Manufacturer Name | Frank Stubbs |
| Manufacturer Number | F020050 |
| Application | Abdominal Binder |
| Brand or Series | Flex-Support® Contoured |
| Color | White |
| Dimensions | 28 to 44 Inch Waist Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Elastic / Foam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | One Size Fits Most |
| Type | 3-Panel |
| User | Adult |
| Style | Contoured |
| Target Area | Abdomen |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.