Additional information
| Weight | 0.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.5 × 11.5 × 2.5 in |
| E1 SKU | 380041_EA |
| Retail Description | Procare® Abdominal Support, One Size Fits Most |
| Invoice description | ABDOMINAL SUPPORT, 10" UNIV |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-89080 |
| Application | Abdominal Binder |
| Brand or Series | ProCare® |
| Color | White |
| Dimensions | 28 to 50 Inch Waist Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Elastic / Foam / Plastic |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | One Size Fits Most |
| Type | Single-Panel |
| User | Adult |
| Style | Removable Stays |
| Target Area | Abdomen |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 888912009829 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.