Additional information
| Weight | 18.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.9 × 22.7 × 20 in |
| E1 SKU | 566404_CS |
| Retail Description | Curity™ Abdominal Pad, 5 x 9 Inch |
| Invoice description | PAD, ABDN N/S 5"X9" (880/CS) KENDAL |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8190A |
| Application | Abdominal Pad |
| Brand or Series | Curity™ |
| Color | White |
| Dimensions | 5 X 9 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Nonwoven Fluff |
| QTY Per Sell | 880 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | NonSterile |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |















Reviews
There are no reviews yet.