Additional information
| Weight | 15.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.06 × 23 × 13.02 in |
| E1 SKU | 566402_CS |
| Retail Description | Dermacea™ Abdominal Pad, 7-1/2 x 8 Inch |
| Invoice description | PAD, ABDN N/S 7 1/2"X8" (648/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 6197D |
| Application | Abdominal Pad |
| Brand or Series | Dermacea™ |
| Color | White |
| Dimensions | 7-1/2 X 8 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Nonwoven Fluff |
| QTY Per Sell | 648 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | NonSterile |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 884527017266 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |












Reviews
There are no reviews yet.