Description
- One ply
- Highly absorbent multi-layer dressing
- Moisture resistant barrier prevents fluid strike-through
- All edges are sealed to prevent linting and leakage
- 8 x 10 inches
| Weight | 13.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 20 × 10.7 in |
| E1 SKU | 636683_CS |
| Retail Description | Dukal™ Abdominal Pad, 8 x 10 Inch, 1-Ply |
| Invoice description | PAD, ABDN N/S 8"X10" (25/BG 16BG/CS) |
| Manufacturer Name | Dukal |
| Manufacturer Number | 5943 |
| Application | Abdominal Pad |
| Brand or Series | Dukal™ |
| Color | White |
| Dimensions | 8 X 10 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Nonwoven Cellulose |
| Ply | 1-Ply |
| QTY Per Sell | 16 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | NonSterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.