Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.2 × 1.12 × 1.12 in |
| E1 SKU | 473055_EA |
| Retail Description | Sterile Abdominal Pad, 5 x 9 Inch |
| Invoice description | PAD, ABDOMINAL STR 5"X9" (25/BX 16BX/CS) |
| Manufacturer Name | Medline |
| Manufacturer Number | NON21450 |
| Application | Abdominal Pad |
| Brand or Series | Medline |
| Color | White |
| Dimensions | 5 X 9 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Nonwoven Cellulose |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |















Reviews
There are no reviews yet.