Description
- Thick layer of cellulose quickly absorbs and disperses fluids laterally to prevent pooling
- Hydrophobic back impedes strike through and all edges are sealed to prevent linting
- 8 x 10 inches
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 4 × 0.25 in |
| E1 SKU | 476545_EA |
| Retail Description | Medline Sterile Abdominal Pad, 8 x 10 Inch |
| Invoice description | PAD, ABDN STR 8"X10" (18/BX 20BX/CS) |
| Manufacturer Name | Medline |
| Manufacturer Number | NON21454 |
| Application | Abdominal Pad |
| Brand or Series | Medline |
| Color | White |
| Dimensions | 8 X 10 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Nonwoven Cellulose |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 80196690858 |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.