Description
- This combination pad is made to handle heavy drainage, while keeping the wound
- Its design diffuses liquid throughout the pad
- 5 x 9 inches
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 9 × 0.5 in |
| E1 SKU | 572280_EA |
| Retail Description | Caring® Sterile Abdominal Pad, 5 x 9 Inch |
| Invoice description | PAD, CARING ABDN COMBINE STR 5"X9" (25/BX 16BX/CS |
| Manufacturer Name | Medline |
| Manufacturer Number | PRM21450 |
| Application | Abdominal Pad |
| Brand or Series | Medline Essentials |
| Color | White |
| Dimensions | 5 X 9 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Nonwoven Cellulose |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.