Description
- Secures dressings in place with minimal risk of slipping or constriction
- Clings to itself when overlapped
- Conforms to body contours
- Finished edges minimize lint and unraveling
- 5 x 9 inches
| Weight | 0.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 4 × 7.5 in |
| E1 SKU | 625306_BX |
| Retail Description | Sorbalux® ABD Sterile Abdominal Pad, 5 x 9 Inch, 1-Ply |
| Invoice description | PAD, ABDN SORBALUX 5"X9" (25/BX 16BX/CS) |
| Manufacturer Name | Hartmann |
| Manufacturer Number | 48700000 |
| Application | Abdominal Pad |
| Brand or Series | Sorbalux® ABD |
| Color | White |
| Dimensions | 5 X 9 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Nonwoven Cellulose |
| Ply | 1-Ply |
| QTY Per Sell | 25 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Fast Selling |
| GTIN | 20612553017035 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.