Additional information
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 6.25 × 5.75 in |
| E1 SKU | 1220167_BX |
| Invoice description | DRESSING, TEGADERM ACRYLIC OVAL 3X3 3/4" (10/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Solventum Corporation |
| Manufacturer Number | 90800 |
| Application | Absorbent Transparent Film Dressing |
| Brand or Series | 3M™ Tegaderm™ Absorbent |
| Adhesive Type | Acrylic Polymer |
| Dimensions | 3 X 3-3/4 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Film |
| QTY Per Sell | 10 |
| Shape | Oval |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 707387808693 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |










Reviews
There are no reviews yet.