Description
- Adhesive bandage can be used to cover minor wounds
- Snap-open wrapper allows you to quickly apply the strip
- ¾ x 3 inches
- There are 100 tan adhesive strip bandages in a box; there are a dozen such boxes in a case
| Weight | 0.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 4.33 × 4.06 in |
| E1 SKU | 197057_BX |
| Retail Description | American® White Cross Stat Strip® Adhesive Strip, 3/4 x 3 Inch |
| Invoice description | BANDAGE, ADHSV FLEX STAT STRIP3/4"X3" (100/BX) DERSCI |
| Manufacturer Name | Dukal |
| Manufacturer Number | 15210 |
| Application | Adhesive Strip |
| Brand or Series | American® White Cross Stat Strip® |
| Color | Tan |
| Dimensions | 3/4 X 3 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Fabric |
| QTY Per Sell | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 41405152109 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.