Description
Because different wounds require different shapes and sizes, this fabric adhesive oval bandage is 1 x 1-1/4 inches.
Because different wounds require different shapes and sizes, this fabric adhesive oval bandage is 1 x 1-1/4 inches.
| Weight | 0.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 2 × 1.5 in |
| E1 SKU | 492868_BX |
| Retail Description | Flex-Band® Oval Adhesive Strip, 1 x 1¼ Inch |
| Invoice description | BANDAGE, ADHSV OVAL 1 1/4"X1" (100/BX 24BX/CS) |
| Manufacturer Name | Hartmann |
| Manufacturer Number | 46150001 |
| Application | Adhesive Strip |
| Brand or Series | Flex-Band® |
| Color | Tan |
| Dimensions | 1 X 1-1/4 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Fabric |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Oval |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 20612553015284 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.