Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 9 × 3.6 in |
| E1 SKU | 546421_EA |
| Retail Description | Ossur® FormFit® Air Back Support, Medium |
| Invoice description | BACK BRACE, AIRFORM INFLATABLE30"-34" MED |
| Manufacturer Name | Ossur |
| Manufacturer Number | 209135 |
| Application | Air Back Support |
| Brand or Series | Ossur® FormFit® |
| Color | Black |
| Dimensions | 30 to 34 Inch Waist Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Medium |
| User | Adult |
| Style | Pneumatic |
| Target Area | Lumbar / Sacral |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| EAN | 5690977154773 |
| GTIN | 5690977154773 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |




Reviews
There are no reviews yet.