Description
- Soft, sterile dressing made of calcium-sodium alginate fiber that converts to a firm gel/fiber mat on contact with fluid
- Designed to absorb exudate and to help control minor bleeding
- Nonadhesive
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.81 × 4.5 × 0.81 in |
| E1 SKU | 400351_EA |
| Retail Description | Kaltostat® Calcium Alginate Dressing, 2 x 2 Inch |
| Invoice description | DRESSING, WND KALO 2"X2" (10/BX) 1682-F5 |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 168210 |
| Application | Alginate Dressing |
| Brand or Series | Kaltostat® |
| Color | White |
| Dimensions | 2 X 2 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Calcium Alginate |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 768455122783 |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.