Description
- Easy to apply and remove
- Controlled compression – will not constrict
- Strong – 16 lbs. tensile strength
- EasyTear patented technology – no scissors needed
- Soft, strong – will not slip
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.2 × 6.7 × 0.01 in |
| E1 SKU | 476569_EA |
| Retail Description | Maxorb® Extra Calcium Alginate Dressing, 4 x 4 Inch |
| Invoice description | DRESSING, MAXORB XTRA CAL ALGINAT 4"X4" LF (10/BX 5BX/CS) |
| Manufacturer Name | Medline |
| Manufacturer Number | MSC7044EP |
| Application | Alginate Dressing |
| Brand or Series | Maxorb® Extra |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 4 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Calcium Alginate / CMC (carboxymethylcellulose) |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.