Description
- Easy to remove
- Forms a hydrophilic gel
- Holds its form even when wet
- Absorbs more than 14 times its weight
- 4 x 4 inches
| Weight | 0.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.7 × 5.8 × 2 in |
| E1 SKU | 473914_BX |
| Retail Description | Sorbalgon® Alginate Dressing, 4 x 4 Inch |
| Invoice description | DRESSING, CALCIUM ALGINATE 4"X4" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Hartmann |
| Manufacturer Number | 49210001 |
| Application | Alginate Dressing |
| Brand or Series | Sorbalgon® |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 4 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Calcium Alginate / Polysorbate |
| QTY Per Sell | 10 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.