Additional information
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 5.75 × 10.4 in |
| E1 SKU | 1195618_BX |
| Invoice description | DRESSING, CALCIUM ALGINATE STR4"X8" (5/BX) |
| Manufacturer Name | Hartmann |
| Manufacturer Number | 49230001 |
| Application | Alginate Dressing |
| Brand or Series | Sorbalgon® |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 8 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Calcium Alginate / Polysorbate |
| QTY Per Sell | 5 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| EAN | 4052199569833 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |












Reviews
There are no reviews yet.