Additional information
| Weight | 3.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.8 × 9.2 × 6.4 in |
| E1 SKU | 853889_EA |
| Retail Description | Diagnostix™ Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | SPHYG, ANERIOD DESK DIAGNOSTIXW/SZ11 CUFF |
| Manufacturer Name | American Diagnostic Corp |
| Manufacturer Number | 750D-11ABK |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | Diagnostix™750 Series |
| Bladder Material | Not made with natural rubber latex |
| Circumference | 23 – 40 cm |
| Color | Black |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Desk Model |
| Target Area | Arm |
| Tubing Length | 8 Foot Coiled Tube |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 634782073374 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.