Description
- Fits adult arm
- 20 inches by 5½-inch cuff size
| Weight | 0.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.8 × 4.1 × 2.8 in |
| E1 SKU | 827014_EA |
| Retail Description | dynarex® Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | SPHYG, ANRD W/NYLON CUFF W/PVCBLADDER/BULB ADLT (10/C |
| Manufacturer Name | Dynarex |
| Manufacturer Number | 7107 |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | Dynarex® |
| Bladder Material | Latex Free Bladder |
| Circumference | 19 – 27 cm |
| Color | Black |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Pocket Aneroid |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 616784710716 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.