Additional information
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 4 × 2.5 in |
| E1 SKU | 852102_EA |
| Retail Description | Mabis® Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | BP UNIT, ECON BLU CUFF ADLT |
| Manufacturer Name | Mabis Healthcare |
| Manufacturer Number | 09-149-011 |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | MABIS® |
| Circumference | 28 – 42 cm |
| Color | Blue |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Pocket Aneroid |
| Target Area | Arm |
| Tubing Length | 4-1/4 Inch Tube |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 767056149014 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.