Additional information
| Weight | 1.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 10.1 × 2.6 in |
| E1 SKU | 546205_EA |
| Retail Description | MABIS® Precision™ Series Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | CUFF, NYLON BLU L/F THIGH |
| Manufacturer Name | Mabis Healthcare |
| Manufacturer Number | 09-141-017 |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | MABIS®Precision |
| Circumference | 41 – 61 cm |
| Color | Blue |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Thigh Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Pocket Aneroid |
| Target Area | Thigh |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 767056141179 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |









Reviews
There are no reviews yet.