Additional information
| Weight | 2.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 10.5 × 4.5 in |
| E1 SKU | 496688_EA |
| Retail Description | System 5® Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | BP SYSTEM, #5 ORG |
| Manufacturer Name | American Diagnostic Corp |
| Manufacturer Number | 740-OR |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | System 5™ |
| Bladder Material | Not made with natural rubber latex |
| Circumference | 13 – 66 cm |
| Color | Orange |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Cuff Tube Material | PVC Tube |
| Display Type | Dial Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 1-Tube |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Multiple Sizes |
| Usage | Reusable |
| User | Adult / Pediatric |
| Style | Palm Aneroid |
| Target Area | Arm / Thigh |
| Tubing Length | 21-3/5 Inch Tube |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 634782066512 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.