Additional information
| Weight | 0.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 8.1 × 2.9 in |
| E1 SKU | 636417_EA |
| Retail Description | Tech-Med Services® Aneroid Sphygmomanometer |
| Invoice description | BP UNIT, W/DLX END VLV/AIR RELEASE BLK ADLT LG TECMED |
| Manufacturer Name | Dukal |
| Manufacturer Number | 2010X |
| Application | Aneroid Sphygmomanometer Unit |
| Brand or Series | Tech-Med® |
| Circumference | 23 – 40 cm |
| Color | Black |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Display Type | Dial Display |
| Number of Tubes | 2-Tubes |
| Power Source | Manual Inflation |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Large Adult Cuff |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
| Style | Pocket Aneroid |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |









Reviews
There are no reviews yet.