Description
- Eight ply
- Contains PHMB (polyhexamethylene biguanide)
- Resists bacterial colonization within the dressing and bacterial penetration through the dressing
- Limits cross-contamination
- 2 x 2 inches
| Weight | 8.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 11.6 × 11 in |
| E1 SKU | 513048_CS |
| Retail Description | Curity™ AMD™ Sterile Antimicrobial Gauze Sponge, 2 x 2 Inch, 8-Ply |
| Invoice description | SPONGE, GAUZE 8PLY STR 2"X2" (2/PK 50PK/BX 30BX/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 2506- |
| Application | Antibacterial Gauze Sponge |
| Brand or Series | Curity™ AMD™ |
| Active Ingredients | PHMB |
| Color | White |
| Dimensions | 2 X 2 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Gauze |
| Ply | 8-Ply |
| QTY Per Sell | 1500 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 884521021979 |
| GTIN | 20884521066110 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.