Description
- Brown cap
- Self-contained indicators significantly reduce possibility of contamination, minimizing false positive and assuring more accurate results
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 2.5 in |
| E1 SKU | 143644_BX |
| Retail Description | 3M™ Attest™ Sterilization Biological Indicator Vial |
| Invoice description | INDICATOR, BIOLOGICAL STEAM ATTEST (25/BX) 3M |
| Manufacturer Name | Solventum Corporation |
| Manufacturer Number | 1262P |
| Application | Sterilization Biological Indicator Vial |
| Brand or Series | Attest™ |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| QTY Per Sell | 25 |
| Temperature Range | 270°F (132°C ) / 275°F (135°C) |
| Class | Class 1 |
| Indicator Change | Rose to Brown |
| Sterilization Compatibility | Steam |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 50707387043471 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.