Description
- Round
| Weight | 2.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.8 × 13 × 7.8 in |
| E1 SKU | 328325_CS |
| Retail Description | CareFusion Bacterial / Viral Filter |
| Invoice description | FILTER, B/V RESPITORY GUARD RND (50/CS) |
| Manufacturer Name | Sun Med |
| Manufacturer Number | 303EU |
| Application | Bacterial / Viral Filter |
| Brand or Series | AirLife® |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 50 |
| Resistance | 1.8 cm H20 @ 60 LPM |
| Sterility | NonSterile |
| User | Adult / Pediatric / Neonatal |
| Filter Type | Electrostatic |
| Port Type | Without Port |
| Style | Straight |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.