Description
- Wound dressing is bacteriostatic and cuts down on odor; absorbent wound dressing is cool and soothing wound
- Elasto-Gel will not dry out or stick to the wound
- 2 x 3 inches
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 3.9 × 1 in |
| E1 SKU | 315060_EA |
| Retail Description | Elasto-Gel™ Wound Dressing, 2 x 3 Inch |
| Invoice description | DRESSING, OCCLUSIVE 2"X3" (5/BX) |
| Manufacturer Name | Southwest Technologies |
| Manufacturer Number | DR8200 |
| Application | Bacteriostatic Wound Dressing |
| Brand or Series | Elasto-Gel™ |
| Color | White |
| Dimensions | 2 X 3 Inch |
| QTY Per Sell | 1 |
| Shape | Rectangle |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.