Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 9 × 36.5 in |
| E1 SKU | 1065270_EA |
| Retail Description | McKesson Bariatric Folding Four-Wheel Rollator, Blue |
| Invoice description | WALKER, ROLLATOR HVY DUTY FOLDING STEEL W/8" WHLS BLU 400LB |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 146-10216BL-1 |
| Application | Bariatric 4 Wheel Rollator |
| Brand or Series | McKesson |
| Base Depth | 27-1/2 Inch Base Depth |
| Base Width | 28 Inch Base Width |
| Color | Blue |
| Frame Diameter | 1 Inch Frame Diameter |
| Frame Material | Steel Frame |
| Handle Height | 34 to 39 Inch Handle Height |
| Inside Grip Width | 22 Inch Inside Grip Width |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| QTY Per Sell | 1 |
| Seat Height | 22 Inch Seat Height |
| Seat Width | 19 Inch Seat Width |
| Type | Adjustable Height / Heavy Duty / Folding |
| User | Adult |
| Weight Capacity | 400 lbs. Weight Capacity |
| Wheel Type | 8 Inch Casters |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: This product can expose you to di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to http://www.P65Warnings.ca.gov. |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 612479223172 |
| Country of Origin | China |
| Equipment Charge | 9.95 |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.