Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 8.8 × 13.9 in |
| E1 SKU | 248_CS |
| Invoice description | TUBE, BLD COL ACD SOL A YLW 8.5ML GLS VACUTAINER (100/BX) |
| Manufacturer Name | BD |
| Manufacturer Number | 364606 |
| Application | Venous Blood Collection Tube |
| Brand or Series | BD Vacutainer® |
| Closure Type | Conventional Closure |
| Dimensions | 16 X 100 mm |
| Material | Glass Tube |
| QTY Per Sell | 1000 |
| Sterility | Sterile |
| Type | Whole Blood Tube |
| Volume | 8.5 mL |
| Additive | ACD Solution A Additive |
| Coating | Silicone Coated Closure |
| Color Code | Yellow |
| Tube Color | Clear Tube |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 50382903646062 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.