Additional information
| Weight | 4.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.25 × 12.95 × 3.65 in |
| E1 SKU | 161267_CS |
| Retail Description | Argyle® Bubble Tubing, 7 mm Inner Diameter, 100 Foot Length |
| Invoice description | TUBING, BUBBLE UNIV N/C 7MM (100'/CS) KENDAL |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8888280610 |
| Application | Bubble Tubing |
| Brand or Series | Argyle® Bubble Tubing |
| Length | 100 Foot Length |
| Material | PVC |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | NonSterile |
| Tubing Type | Non-Conductive |
| Inside Diameter | 7 mm I.D. |
| Outer Tube Surface | Smooth OT Surface |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 50192253018590 |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |








Reviews
There are no reviews yet.