Additional information
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.44 × 3.13 × 1.75 in |
| E1 SKU | 1057970_EA |
| Retail Description | SOF-ROL® Cast Padding |
| Invoice description | PADDING, CAST SOFROLL STR 2" (20/CS) |
| Manufacturer Name | BSN Medical |
| Manufacturer Number | 9052S |
| Application | Cast Padding |
| Brand or Series | Sof-Rol® |
| Color | White |
| Dimensions | 2 Inch X 4 Yard |
| Material | Rayon |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | Sterile |
| Type | Undercast |
| Casting Compatibility | Natural Casting Materials / Synthetic |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |















Reviews
There are no reviews yet.