Additional information
| Weight | 0.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.2 × 3.4 × 1.8 in |
| E1 SKU | 528165_EA |
| Retail Description | SkiL-Care™ Econo Alarm System |
| Invoice description | ALARM, ECONO F/WHEELCHAIR PATIENT |
| Manufacturer Name | Skil-Care |
| Manufacturer Number | 909207 |
| Application | Chair Alarm System |
| Brand or Series | Econo |
| Color | Blue |
| Dimensions | 2-1/5 X 5-4/5 Inch |
| Power Source | Battery Powered (9V) |
| QTY Per Sell | 1 |
| Type | Pull Cord |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 671509203201 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.