Description
Application of this Gastroccult Developer (a buffered, stabilized hydrogen peroxide solution) causes a peroxidase-like reaction which turns the test paper blue if blood is present.
Application of this Gastroccult Developer (a buffered, stabilized hydrogen peroxide solution) causes a peroxidase-like reaction which turns the test paper blue if blood is present.
| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.3 × 4.35 × 3.3 in |
| E1 SKU | 198576_CS |
| Retail Description | Gastroccult® Hematology Reagent for Gastroccult® Test |
| Invoice description | DEVELOPER, GASTROCULT 15ML (6/BX) |
| Manufacturer Name | Hemocue |
| Manufacturer Number | 66115A |
| Application | Chemistry Reagent |
| Brand or Series | Gastroccult® |
| Container Type | Dropper Bottle |
| Form | Liquid |
| For Use With | For Gastroccult® Gastric Occult Blood and pH Test |
| QTY Per Sell | 24 |
| Type | Gastric Occult Blood Test |
| Volume | 15 mL |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Hazmat | LTDQTY |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.