Additional information
| Weight | 12.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.3 × 15.75 × 16.5 in |
| E1 SKU | 907240_CS |
| Retail Description | AP Line Chemotherapy Sharps Container |
| Invoice description | CONTAINER, SHARPS CHEMO YLW 5.4QT WALL (12/CS) |
| Manufacturer Name | ABM North America |
| Manufacturer Number | FGAP5Q4YC001 |
| Application | Chemotherapy Waste Container |
| Brand or Series | AP Line |
| Dimensions | 12 L X 4-1/2 W X 10-4/5 H Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Lid Color | White Lid |
| Material | Plastic |
| QTY Per Sell | 12 |
| Sterility | NonSterile |
| Volume | 1.35 Gallon |
| Locking Type | Locking Lid |
| Placement | Free Standing / Wall Mount |
| Style | Multipurpose Nestable |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Canada |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.