Additional information
| Weight | 17.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.57 × 15.71 × 36.26 in |
| E1 SKU | 152482_CS |
| Invoice description | CONTAINER, SHARPS CHEMO YLW 5.1GL (8/CS) |
| Manufacturer Name | BD |
| Manufacturer Number | 305493 |
| Application | Chemotherapy Waste Container |
| Brand or Series | BD™ |
| Dimensions | 18 H X 10-1/2 W X 7-1/2 D Inch |
| Lid Color | Translucent Lid |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 8 |
| Sterility | NonSterile |
| Volume | 5 Gallon |
| Locking Type | Locking Lid |
| Placement | Free Standing |
| Safety Feature | Handles / VAT Locks |
| Style | Multipurpose Nestable |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.