Description
- Vertical entry
- Hinged lid
- Yellow
- 2-gallon capacity
- 10 H x 10½ W x 7¼ D inches
- Container locks
- Absorbent pad inside of container
- Nestable
- Molded handles
- 20 containers per case
| Weight | 20.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.6 × 14.35 × 16.2 in |
| E1 SKU | 181074_CS |
| Retail Description | SharpSafety™ Chemotherapy Waste Container, 2 Gallon, 10 x 10½ x 7¼ Inch |
| Invoice description | CONTAINER, SHARPS CHEMO YLW 2GL (20/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8982 |
| Application | Chemotherapy Waste Container |
| Brand or Series | SharpSafety™ |
| Dimensions | 10 H X 10-1/2 W X 7-1/4 D Inch |
| Lid Color | White Lid |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 20 |
| Sterility | NonSterile |
| Volume | 2 Gallon |
| Locking Type | Locking Lid |
| Placement | Free Standing |
| Style | Multipurpose Nestable |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 20884521022772 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.