Description
- Vertical entry
- Hinged lid
- Yellow
- 8-gallon capacity
- 17½ inches high x 15½ inches wide x 11 inches deep
- Container locks
- Absorbent pad inside of container
- Nestable
- Molded handles
| Weight | 29.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.6 × 15.6 × 22.8 in |
| E1 SKU | 178538_CS |
| Retail Description | SharpSafety™ Chemotherapy Waste Container, 8 Gallon, 17½ x 15½ x 11 Inch |
| Invoice description | CONTAINER, SHARPS CHEMO YLW 8GL (10/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8985 |
| Application | Chemotherapy Waste Container |
| Brand or Series | SharpSafety™ |
| Dimensions | 17-1/2 H X 15-1/2 W X 11 D Inch |
| Lid Color | White Lid |
| Lid Type | Hinged Lid |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 10 |
| Sterility | NonSterile |
| Volume | 8 Gallon |
| Locking Type | Locking Lid |
| Placement | Free Standing |
| Style | Large Volume Nestable |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 20884521022802 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.