Additional information
| Weight | 21.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.8 × 12 × 11.6 in |
| E1 SKU | 1217971_CS |
| Invoice description | GLOVE, CLEANROOM NITRILE ELBOWLNTH PF MED 16"(100/BX 10BX/CS |
| Manufacturer Name | Fisher Scientific |
| Manufacturer Number | 19668002 |
| Application | Cleanroom Glove |
| Brand or Series | BioClean™ Nerva BNAL |
| Color | White |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.16 mm (6.3 mil) |
| Glove Exterior | Fully Textured |
| Hand Compatibility | Ambidextrous |
| Length | 16 Inch |
| Material | Nitrile |
| Powder Content | Powder Free |
| QTY Per Sell | 1000 |
| Size | Medium |
| Sterility | NonSterile |
| Usage | Single Use |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.