Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 6.4 × 1.8 in |
| E1 SKU | 223668_EA |
| Retail Description | 3M™ Littmann® Classic II™ Pediatric Stethoscope |
| Invoice description | STETHOSCOPE, LITT S/S PED RED 28" 3M |
| Manufacturer Name | Solventum Corporation |
| Manufacturer Number | 2113R |
| Application | Clinician Stethoscope |
| Brand or Series | 3M™ Littmann® Classic II™ |
| Bell Size | 1 Inch Bell |
| Chestpiece Material | Stainless Steel Chestpiece |
| Diaphragm Diameter | 1-3/10 Inch Diaphragm |
| Ear Pieces Type | Soft Seal Ear Tips |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 1-Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| Tube Type | Single Lumen |
| User | Pediatric |
| Tube Color | Red |
| Tubing Length | 28 Inch Tube |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 707387582722 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.