Additional information
| Weight | 1.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.9 × 6.6 × 1.7 in |
| E1 SKU | 174346_EA |
| Retail Description | ColPac® Cold Therapy, 3 x 11 Inch |
| Invoice description | COLPAC, THROAT SZ HYDROCOLLATOR 3X11" CHATTP |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 1502 |
| Application | Cold Pack |
| Brand or Series | ColPaC® |
| Activation Method | Chilling Unit / Freezer Cooled |
| Dimensions | 3 X 11 Inch |
| Material | Vinyl / Gel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Without Securing Method |
| Temperature Duration | Up to 30 Minutes |
| Usage | Reusable |
| Target Area | General Purpose |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 48694015023 |
| GTIN | 888912020237 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |










Reviews
There are no reviews yet.